גט וכתובה

כל מה שצריך לדעת על הכתובה?

רבים נוהגים להתייחס בזלזול לכתובה ולהתחייב בה לסכומי עתק כהוכחה לאהבתם העזה לכלתם ואולי גם כדי לזכות בקריאות התפעלות מהאורחים במהלך הקראתה בחופה . כדאי לדעת כי בשנים האחרונות גוברת מגמת בתי הדין הרבניים לחייב בעלים בתשלום מלוא הכתובה גם אם מדובר בסיכומים גבוהים.

חשוב להדגיש כי המקרים בהם חייב בית הדין הרבני בעל לשלם כתובה, אלה אותם מקרים בהם קבע כי הבעל אשם בפירוק הנישואין ויש מקום לפצות את האישה.

לדוגמא כאשר הבעל בגד באישה עם אישה אחרת ואין מקום לשלום בית , כאשר מדובר בבעל אלים מאוד , כאשר הבעל אינו מקיים חובותיו כלפי האישה ללא כל סיבה מוצדקת וכדו'.

מטרות הכתובה הן שתיים:

האחת להבטיח את קשר הנישואין שיהא יציב ואיתן לאורך שנים .התחייבות הבעל לשלם את הכתובה היא התחייבות הבעל לפצות את האישה במקרה ורצונו לגרשה ללא סיבה מוצדקת , ההלכה קובעת כי בטרם ישא האיש את האישה עליו  להתחייב בפיצויים אלו בעת עריכת הנישואין  על מנת "שלא תהא קלה בעיניו להוציאה " הכוונה היא שלא יהיה קל בידי הבעל לגרש את האישה בכל עת וללא כל סיבה מוצדקת .

התחייבות הבעל כאמור היא התחייבות לכל דבר . חשוב לדעת כי תביעה בנושא הכתובה יכולה להיות מוגשת אך ורק לבית הדין הרבני, שלו יש את הסמכות הייחודית בנושא זה גם אם יתר התביעות בין בני הזוג נדונות בבית המשפט לענייני  משפחה.

ישנם מצבים בהם מחליט בה"ד על פריסת תשלומים לפי יכולתו של הבעל  כאשר אין ביכולתו של הבעל לשלם או שניתן בעת עריכת איזון משאבים וחלוקת הרכוש לקזז את חיובו של הבעל בסכום שנקבע כי עליו לשלם לטובת כתובתה של האישה , ואז חלקו של הבעל יהיה  בניכוי סכום הפיצוי כאמור .

גם אישה שהוכרזה כמורדת ע"י בית הדין הרבני לא תפסיד כתובתה מיד, אלא רק לאחר שניתנה לה התראה ע"י ביה"ד והיא לא שינתה התנהגותה. וזאת למרות שבעקבות הכרזתה כמורדת היא מפסידה את מזונותיה.

כדאי לדעת כי בהסכם ממון יכולים הצדדים להסכים שבמקרה של סכסוך ביניהם האישה תוותר על התוספת לכתובתה.

מטרה נוספת לכתובה היא לדאוג לביטחונה ולחוסנה הכלכלי של האישה לאחר פטירת בעלה . גם אישה שבעלה לא השאיר לה חלק ברכושו בצוואתו יכולה לתבוע את כתובתה. חוב הכתובה של האישה זוכה לסדר עדיפות בין חובות העזבון לדין קדימה אולם רק "לסכום סביר",  מעבר לסכום הסביר חוב זה נמצא בדרגה שווה . הסמכות לדון בתביעת האלמנה המבוססת על זכותה לכתובה נתונה להבדיל מתביעת כתובה בגירושין לבית המשפט לענייני משפחה .

לסיכום ניתן לומר, כי בתי הדין הרבניים רואים בכתובה כהתחייבות לכל דבר המקנה לאישה זכות רכושית והם לא יהססו לחייב את הבעל לתת  סכום זה לאישה בנסיבות המתאימות.

חוב הכתובה רובץ לפתחו של הבעל הן במשך חייו והן  לאחר אחרית ימיו ושנותיו , לאור מגמת בית הדין כאמור מומלץ לקבוע סכום ריאלי לחיוב בכתובה בעת עריכת החופה .

חשוב לדעת כי במקרה של אובדן כתובה ניתן לקבל עותק מהכתובה מאת הרבנות תמורת סכום סמלי.

המומחים המשפטיים למיצוי הזכויות שלך

השאירו אצלנו פרטים ונשמח לעמוד לרשותכם וללוות אתכם לאורך כל התהליך באופן הטוב ביותר ובצורה שתאפשר לכם למצות את כל הזכויות המגיעות לכם באופן מלא.

מאמר זה הינו למידע ראשוני בלבד ואינו מיועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

עוד בנושא

עו"ד ירושה
עורך דין ירושה

לעו"ד אור עזריה ניסיון רב בניהול ומניעת סכסוכים בין בני משפחה כגון אחים, ילדים, אחיינים שותפים לחברה ובין בני זוג שותפים לחברה/עסק בסכסוכים ביניהם בעניינים שונים וביניהם לבין בני זוגם

קרא עוד >>
עו"ד צוואות
עורך דין צוואה

כל הנושא של צוואות וירושות הינו נושא רגיש מאוד אשר יכול להיות משמעותי מאוד עבור בני משפחה של נפטר ועבור הסביבה הקרובה שלו. בשנים האחרונות ניתן לראות כיצד ענייני צוואות

קרא עוד >>
ידועים בציבור

המומחים המשפטיים למיצוי הזכויות שלך השאירו אצלנו פרטים ונשמח לעמוד לרשותכם וללוות אתכם לאורך כל התהליך באופן הטוב ביותר ובצורה שתאפשר לכם למצות את כל הזכויות המגיעות לכם באופן מלא.

קרא עוד >>

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: